Podstawowym elementem komfortu w pomieszczeniach jest komfort cieplny. Wskutek różnic pomiędzy ludźmi nie ma możliwości zadowolenia wszystkich osób w pomieszczeniu jednak należy dążyć do warunków, w których jak największa liczba osób odczuwać będzie komfort cieplny.
Do podstawowych parametrów komfortu cieplnego w pomieszczeniach należą:
a) wydatek energetyczny człowieka,
b) opór przewodzenia ciepła odzieży,
c) temperatura powietrza,
d) średnia temperatura promieniowania,
e) prędkość przepływu powietrza,
f) ciśnienie cząstkowe pary wodnej (wilgotność względna powietrza).
Parametry (a) i (b) nie zależą od projektanta instalacji ani od działania urządzeń grzejnych czy klimatyzacyjnych w pomieszczeniu. Można natomiast przewidzieć ich wielkość już na etapie projektowania i dostosować do nich pozostałe parametry komfortu cieplnego.
Wpływ prędkości przepływu powietrza oraz wilgotności względnej dla komfortu cieplnego w pomieszczeniach jest stosunkowo niewielki i można go pominąć, jeżeli prędkości powietrza są mniejsze od 0,2 m/s a wilgotność względna powietrza mieści się w zakresie od 35% do 70%.
Podstawowymi parametrami projektowymi komfortu cieplnego w pomieszczeniu są temperatura powietrza i średnia temperatura promieniowania.
Temperatura promieniowania powierzchni przegród różni się od siebie zncacznie np. zewnętrzna przegroda budynku pokryta przeszkleniami a przegroda wewnętrzna dzieląca np. pokoje. Dlatego tak ważne jest uwzględnienie tej różnicy przy określaniu średniej do czego służą specjalne wzory obliczeniowe.
Co to oznacza w praktyce? Dla zachowania komfortu cieplnego w każdym punkcie w pomieszczeniu o różnych temperaturach promieniowania przegród stosuje się np. ułożenie pętli o zmniejszonym rozstawie rur pod oknami. Na odczucie komfortu cieplnego ma również wpływ pionowy profil temperatury powietrza w pomieszczeniu. Jej rozkład zależy przede wszystkim od sposobu doprowadzenia ciepła do pomieszczenia, ale także od typu systemu wentylacyjnego i miejsca w pomieszczeniu - inny będzie w pobliżu okna, inny w pobliżu urządzenia grzejnego, czy w środku pomieszczenia. Ogrzewanie podłogowe pośród innych systemów grzewczych charakteryzuje się profilem temperatury powietrza najbardziej zbliżonym do idealnego.
jest to bardzo ważny element całego systemu, ponieważ nieumiejętne układanie będzie skutkowało powstawaniem mostków cieplnych - co za tym idzie stratami ciepła.
zadbamy o maksymalny komfort cieplny całego domu.
wyrównanie oporów hydraulicznych poszczególnych obiegów - regulacja wstępna, oraz regulacja wydajności.
Używamy plików cookie do analizowania ruchu w witrynie i optymalizacji Twoich wrażeń. Jeśli zaakceptujesz użycie plików cookie, Twoje dane zostaną zagregowane z danymi innych użytkowników.